Zdrowie i uroda

Ginekomastia – poważny problem panów

Obrzmiałe, bolesne, przypominające kobiece piersi u mężczyzny to nie tylko częsty powód zawstydzenia i frustracji u panów, lecz przede wszystkim poważne zagrożenie zdrowia i nierzadko życia. Jak objawia się przerost sutka u mężczyzn? Jak leczy się ginekomastię? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Ginekomastia, gdy piersi mężczyzny za bardzo przypominają kobiece

Medyczny termin „ginekomastia” to nic innego, jak przerost sutka u mężczyzn spowodowany najczęściej zmianami hormonalnymi lub nadwagą. Rozrost tkanki gruczołowej klatki piersiowej może pojawić się jednostronnie lub w obydwu piersiach. Gruczoł piersiowy, czyli sutek staje się bolesny, podrażniony i tkliwy. Często rozrasta się i osiąga nadmierne rozmiary.

Ten wstydliwy i nieprzyjemny problem dotyka panów w różnym wieku i obecnie szacuje się, że już 25 – 30% populacji panów jest zagrożonych ginekomastią.

Ginekomastia występuje już u noworodków płci męskiej i chłopców wchodzących w wiek dorastania. W wielu przypadkach ustępuje bez ingerencji, gdy zakończy się okres przemian hormonalnych i dojrzewania. Czasem jednak pod wpływem niewłaściwej diety i braku ruchu, stan ten może się utrwalić i być początkiem kłopotów zdrowotnych oraz poważnych problemów natury psychologicznej.

Ginekomastia – problem psychiczny i fizyczny

Dwudziestoletni Kamil od dzieciństwa miał problemy z wagą. Jako mały chłopiec przeszedł poważną chorobę stawów, którą należało leczyć lekami sterydowymi i od tamtej pory Kamil cierpiał na otyłość.

Sytuacji nie sprzyjał fakt, że Kamil był wychowywany przez babcię po śmierci rodziców. Babcia Kamila była osobą starszej daty i lubiła gotować suto i tłusto. Kamil nie wyniósł z domu nawyków zdrowego żywienia.

Dodatkowo Kamil nie przepadał za aktywnością fizyczną. Zajęcia z wychowania fizycznego w szkole kojarzyły mu się wyłącznie ze wstydem, gdy musiał rozebrać się w szatni męskiej, a potem z szyderstwami kolegów na widok jego podskakującego w ruchu ciała.

Kamil unikał sportu i wszelkich okazji do rozbierania się publicznie. Nie chodził na basen, na plażę. Nie kąpał się w jeziorze i morzu. Kamil wstydził się swojego ciała. Frustrowały go duże, obrzmiałe piersi, sterczące, bolesne sutki, w przykry sposób ocierające się w biegu o koszulkę. Zakładał więc dwie, trzy koszulki na raz, by ukryć kobiece atrybuty pod dodatkową warstwą ubrań.

Przestał uprawiać sport, zaczął zajadać wstyd słodyczami i koło choroby się zamknęło. Kamil stał na prostej drodze do poważnych problemów zdrowotnych, nie wspominając początków depresji i ogromnych kompleksów na punkcie własnego wyglądu.

Na szczęście sytuacją Kamila zainteresował się wychowawca chłopca, który w młodości przeżywał podobne kłopoty. Zachęcił Kamila do rozmowy i uzmysłowił mu z czym się boryka. Dodatkowo skontaktował się z babcią chłopca. Wyjaśnił jej zagrożenie zdrowotne i poradził udać się do specjalisty.

Ginekomastia – na czym polega zagrożenie?

Głównym powodem, dla którego nie wolno zaniedbywać problemu ginekomastii jest zagrożenie rakiem piersi u mężczyzn. Nowotwór piersi jest znacznie częściej spotykany u kobiet, niż u mężczyzn. Szeroko zakrojone akcje uświadamiające panie o konieczności badań przesiewowych dają znakomite rezultaty: kobiety badają się, wykonują testy, USG i mammografię. Rak piersi odkryty we wczesnym stadium jest całkowicie wyleczalny. Natomiast niezmiernie rzadko zachęca się panów do badania piersi i stąd, w zmienionych hormonalnie, męskich gruczołach piersiowych może objawić się nowotwór sutka. W przypadku mężczyzn, jest to śmiertelne zagrożenie i żadną miarą nie wolno go bagatelizować.

Ginekomastia – kto pomoże w problemie?

Usunięcie przerośniętego gruczołu piersiowego u mężczyzny może przeprowadzić  lekarz chirurg w szpitalu rejonowym. Czemu jednak sugerujemy udać się do lekarza o specjalizacji chirurgia plastyczna?

Różnica głównie polega na podejściu lekarzy do tematu wyglądu ciała pacjenta po zabiegu.

Chirurg pracujący na etacie w szpitalu rejonowym przeważnie operuje osoby, by ratować im życie i zdrowie. I to jest jego zasadnicze zadanie.

Chirurgia ogólna skupia się wyłącznie na zdrowiu, estetyka nie jest priorytetem.

Natomiast lekarz o specjalizacji chirurgia plastyczna oprócz niezbędnych czynności chirurgicznych,  usunie przy pomocy liposukcji tłuszcz z całej klatki piersiowej, wymodeluje ciało i przywróci mu męski charakter. Chirurg o specjalności plastycznej postara się, by blizny były niewidoczne i estetyczne, a efekt końcowy w pełni zadowalający dla pacjenta, przykładem są zabiegi wykonywane w klinice Pani dr Moniki Grzesiak http://klinikagrzesiak.pl/zabiegi-dla-mezczyzn/ginekomastia-2/

Na tym głównie polega różnica pomiędzy chirurgami o tych dwóch różnych specjalizacjach.

Po zabiegu usunięcia ginekomastii niezbędne jest pobranie próbek i przesłanie ich do analizy histopatologicznej, by wykluczyć chorobę nowotworową.

Chirurgiczne usunięcie objawów ginekomastii u mężczyzn jest proste, bezbolesne i nieskomplikowane. Może być wykonywane u panów w dobrym, ogólnym stanie zdrowia.

Przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu pacjent jest zabezpieczony opatrunkiem i przez pewien czas powinien powstrzymać się od wytężonej aktywności fizycznej.

Końcowym efektem można się cieszyć już po siedmiu, dziesięciu dniach od zabiegu.