Turystyka

Kominiarski Wierch – zapomniany skarb Tatr Zachodnich

W naszym cyklu artykułów odkrywamy ukryte perełki Tatr, te mniej znane, ale równie fascynujące, jak popularne szlaki turystyczne. Dzisiaj poznamy bliżej Kominiarski Wierch – szczyt o wyjątkowym charakterze, z bogatą historią i zapierającym dech w piersiach widokiem.

Położenie i charakterystyka

Kominiarski Wierch wznosi się nad Doliną Kościeliską w Tatrach Zachodnich, tworząc imponujące, skaliste tło dla tego malowniczego zakątka. Szczyt osiąga wysokość 1829 metrów i stanowi część głównego grzbietu, oddzielającego Dolinę Kościeliską od Doliny Chochołowskiej. Jego niezwykły charakter wynika z budowy geologicznej – wapienie i dolomity tworzą efektowne formacje skalne, które nadały mu unikalną, „kominową” sylwetkę.

Jaskinie i dziedzictwo górnicze

Masyw Kominiarskiego Wierchu skrywa tajemnice w postaci jaskiń. Jedną z nich jest Jaskinia Mylna, przyciągająca grotołazów. Jej skomplikowany system korytarzy, brak oświetlenia i wymagające czołgania się odcinki czynią ją wyzwaniem dla doświadczonych eksploratorów. Dla rodzin z dziećmi polecamy łatwiejszą w eksploracji Jaskinię Mroźną, również położoną w Dolinie Kościeliskiej.

Nazwa „Kominiarski Wierch” nie jest przypadkowa. Dawniej szczyt nazywano Kominami Tylkowymi, a jego charakterystyczne formacje skalne przypominają kominy.

Warto dodać, że na północnych zboczach Kominiarskiego Wierchu, do XIX wieku prowadzono wydobycie rudy żelaza. Ślady tej działalności górniczej są świadectwem bogatej historii tego miejsca.

Niedostępny szczyt

Pierwszy szlak na szczyt Kominiarskiego Wierchu, wytyczony w 1892 roku, prowadził od strony północnej. Później powstała trasa z Iwanickiej Przełęczy, która cieszyła się dużym zainteresowaniem turystów. Niestety, szlak ten został zamknięty pod koniec lat 80. XX wieku, aby ochronić siedlisko rzadkiego gatunku – orła przedniego.

Obecnie wejście na szczyt Kominiarskiego Wierchu jest zabronione. Choć nie brakuje turystów łamiących ten zakaz, zdobycie tego szczytu wiąże się z dużym ryzykiem.

Widoki z Doliny Kościeliskiej

Kominiarski Wierch, mimo zakazu wejścia, zachwyca z perspektywy Doliny Kościeliskiej. Z tego miejsca możemy podziwiać jego imponującą sylwetkę, a także roztacza się stamtąd piękny widok na tatrzańskie doliny: Kościeliską, Chochołowską, Iwanowską, Iwanicką, Dudową i Lejową.

Nie zachęcamy do łamania przepisów Tatrzańskiego Parku Narodowego. Najbezpieczniej jest podziwiać ten piękny szczyt z bezpiecznej odległości, np. z schroniska PTTK na Ornaku.

Dolina Kościeliska to doskonały wybór na rodzinny wypad w Tatry. Łatwy szlak, spektakularne widoki i możliwość zwiedzenia jaskiń to tylko niektóre atrakcje tego miejsca.

Jeśli planujesz dłuższy pobyt w Tatrach Zachodnich, polecamy Hotel Eco Tatry w Kościelisku. Nasz komfortowy, trzygwiazdkowy obiekt zapewnia wysoki standard pobytu i jest idealnym miejscem dla par i rodzin z dziećmi.

Rezerwację pobytu w Hotelu Eco Tatry możesz szybko i łatwo dokonać online na naszej stronie internetowej https://ecotatry-hotel.pl/blog/atrakcje-tatr-kominiarski-wierch/. Znajdziesz tam również aktualne pakiety pobytowe, w tym na wakacje w samym sercu Tatr.