Turystyka

O czym pamiętać, wybierając kolonie dla dziecka?

Wyjazd na wakacje powinien kojarzyć się z czymś przyjemnym. Nie tylko wtedy, jeżeli sami czuwamy nad planem całego wyjazdu, ale również wtedy, kiedy decydujemy na skorzystanie z oferty biura podróży. Nawet w takich sytuacjach, kiedy rodzice decydują się wysłać dziecko na kolonie. Jest kilka rzeczy, które należy uwzględnić, jeżeli planuje się wyjazd na kolonie dziecka. Dzięki nim można być pewnym, że wszyscy unikną rozczarowania – nie tylko najmłodsi, ale również ich rodzice.

Rozmowa z dzieckiem

Zanim dorosły zacznie przeglądać przykładowe oferty – ot, chociażby te umieszczone na stronie  https://www.kogis.pl/kolonie – powinien w pierwszej kolejności porozmawiać z dzieckiem na temat samej formy wyjazdu. Należy dziecku ze szczegółami opowiedzieć, jaki to będzie wyjazd. Nie można pomijać najważniejszej informacji – będzie to wypoczynek z dala od domu BEZ RODZICÓW! Dorosły musi upewnić się, że jego dziecko jest gotowe na podjęcie tego wyzwania.

Niektóre dzieci nie są gotowe i nie będą chciały nigdzie jechać. W końcu dzieci są różne i nie każde jest śmiałe, pewne, gotowe do tego, aby opuścić rodzinne gniazdo. Nie ma co dziecka do niczego zmuszać.

Gdzie dziecko chciałoby jechać?

A może dziecko już ma pomysł na kolonie, ale boi się wysunąć propozycję? Należy o to zapytać. Dziecku na pewno zrobi się miło, jeżeli to rodzic samodzielnie rozpocznie taką dyskusję. Może i niektóre pomysły dzieci okażą się szalone, ale wato ich wysłuchać. Nawet tak mały, ale cenny gest będzie dla niego bardzo duży znaczył. Dla dziecka. Weźmy od uwagę zdanie dziecka, które być może będzie chciało wybrać wyjazd tematyczny. Może maluch będzie chciał wziąć udział w wyjeździe do miejsca, gdzie jadą już jego koleżanki i koledzy? Znajome twarze na wyjeździe sprawiają, że dziecko jest bardziej ośmielone i chętniejsze do udziału w takiej formie wypoczynku.

Wyjazd dla dziecka, a nie dla dorosłego

Uwaga! Bardzo ważna rzecz. Na kolonie jedzie dziecko, a nie osoba dorosła. Decydując się na poszczególne oferty, należy wybrać coś zgodnego z jego zainteresowaniami, a nie swoimi. Nie można myśleć „ja to bym bardzo chciał pojechać…”. Należy pomyśleć o tym, gdzie dziecko chciałoby pojechać i w jakich zajęciach chciałoby uczestniczyć. Tak, część dorosłych czasem myśli, że ich marzenia wyjazdowe pokrywają się z marzeniami ich dzieci. Jest to błędne myślenie. Kolonie należy wybrać zgodnie z zainteresowaniami swojego dziecka, dlatego tak ważne jest jego uczestnictwo podczas podejmowania ostatecznej decyzji.

Gdzie jedziemy?

Rodzic powinien również sprawdzić poszczególne oferty przed podpisaniem umowy, aby mieć pewność, że pociecha będzie bawiła się dobrze w bezpiecznym i pewnym miejscu. W opisach zawsze znaleźć można nazwę ośrodka, a więc jego „wygoglowanie” nie powinno stanowić dla nikogo problemu. Podobnie jest z opiniami o danym ośrodku, a także biurze podróży. Chęć wyjazdu na pewno jest ogromna, ale nie można zapominać o tym, że to bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze w czasie trwania kolonii.