Biznes

Rodzaje wózków dziecięcych i ich cechy charakterystyczne.

Spodziewasz się dziecka? Szykujesz wyprawkę dla niemowlaka? Potrzebujesz porady dotyczącej wyboru wózka dziecięcego? Dobrze trafiłaś. Artykuł ten przybliży charakterystykę wózków dziecięcych, jak również podpowie czego szukać w dobrych wózkach. 

Rodzaje i charakterystyka wózków dziecięcych.

Wózki dziecięce to sprzęty, które są niezbędne w procesie opieki i wychowania malucha. Wybór odpowiedniego wózka uzależniony jest od wielu czynników, jednakże wszystkie z nich posiadają cechy wspólne. Najważniejszą, pożądaną cechą jest bezpieczeństwo malucha, jak również komfort użytkowania. Jakie wózki dostępne są na rynku?

Rodzaje wózków dziecięcych:

  • głęboki – gondola,
  • wózek spacerowy – spacerówka,
  • wózek spacerowy – parasolka,
  • wózek wielofunkcyjny,
  • wózek biegowy,
  • wózek bliźniaczy, dla rodzeństwa.

Ogólne, pożądane cechy wózka dziecięcego.

Dobór wózka uzależniony jest przede wszystkim od wieku dziecka, jak również jego wielkości, masy i rozwoju. Wózki dla najmłodszych powinny być bardziej zabudowane i posiadać wiele ograniczeń. Pozycja i ułożenie siedziska powinno być dostosowane do możliwości niemowlaka. Najważniejszą cechą wszystkich wózków jest zapewnienie bezpieczeństwa maluszkowi. Idealny, bezpieczny wózek powinien posiadać sprawny, nienaruszony stelaż, zrównoważony podczas nacisku na rączkę i uchwyt, musi być stabilny i niewywrotny, a także posiadać zamontowane pasy bezpieczeństwa.

Kolejną ważną cechą dobrego sprzętu jest jego funkcjonalność. Z założenia wózek powinien być praktyczny i wygodny w użytkowaniu. Co to znaczy? Podczas prowadzenia powinien on być łatwy w kontroli, posiadać duże koła, poruszające się po każdej nawierzchni. Funkcjonalny wózek powinien również posiadać funkcję prostego składania i rozkładania oraz przewożenia innych dodatkowych akcesoriów dziecka. Ważnym elementem takiego wózka są obrotowe przednie koła, umożliwiające wjazd na krawężnik lub proste poruszanie się po trawie.

Idealny wózek powinien być także wielozadaniowy, wygodny dla dziecka jak i opiekunów. Sprzęt powinien być odporny na różnego rodzaju wstrząsy, a także nie utrudniać poruszania się rodzicom. Wygodne uchwyty, miła w dotyku powłoka, wybór pozycji dziecka to najważniejsze elementy dostarczające wygodę i komfort podczas użytkowania.  Wózek powinien być również ładny, czysty i zadbany.

Charakterystyka poszczególnych rodzajów wózków dziecięcych.

Wózki dziecięce to sprzęty, których dobór zależny jest przede wszystkim od wieku dziecka, jego wielkości i możliwości. Każdy z nich wyróżnia indywidulana cecha, która określa przeznaczenie i wykorzystanie wózka.

Wózek głęboki – gondola.

Wózek głęboki przeznaczony jest dla najmłodszych użytkowników. Cechami charakterystycznymi wózka jest jego maksymalne zabudowania, jak również ułożenie siedziska w pozycji leżącej. Wózki tego typu najczęściej posiadają możliwość odczepienia gondoli i wykorzystania jej jako niezależne nosidełko. Sprzęt ten dedykowany jest niemowlakom od urodzenia do 6 miesiąca życia.

Wózek spacerówka.

Sprzęt ten dedykowany jest zarówno najmłodszym jak i starszym dzieciom, a jego rodzaj uzależniony jest od wieku. Wózki te charakteryzują się możliwością regulacji elementów takich jak oparcie, podnóżki, zagłówek czy uprząż z pasami. Jest on mniej zabudowany od poprzedniej wersji, a podstawowa pozycja dziecka wymusza postawę siedzącą.

Wózek parasolka.

Ten rodzaj wózka to uproszczona alternatywa spacerówki. Jest on mniejszy, posiada lżejszą konstrukcję, łatwiej się składa i zajmuje mniej miejsca. Niestety wariant ten jest mniej stabilny i cięższy w prowadzeniu.

Wózek wielofunkcyjny.

Wózek wielofunkcyjny to połączenie wózka głębokiego ze spacerowym. Jest on masywniejszy i cięższy, jednak zapewnia możliwość wykorzystania wielu funkcji w jednym sprzęcie.

Wózek biegowy.

Jest to sprzęt przeznaczony dla aktywnych rodziców, a ich zaleta jest możliwość uprawiania joggingu razem ze swoją pociechą. Lekkość, zwrotność, stabilność, ograniczenie wstrząsów, wygodna rączka, dopasowane koła to cechy szczególne tego rodzaju wózka.

Wózek bliźniaczy i dla rodzeństw.

Sprzęt ten daje możliwość przewożenia wielu dzieci jednym wózkiem. Wózek posiada dwa lub więcej siedzisk, ułożonych w zależności od preferencji rodzica. Wózki te są znacznie większe i cięższe, jednak  zapewniają komfort spacerowania z wieloma maluchami.

Zobacz więcej: https://www.dzieciecemarzenia.pl/